Světový úspěch Linetu plný pokory a skromnosti

Výrobce nemocničních lůžek Linet podnikatele Zbyňka Frolíka patří k české i světové špičce v oboru. Účastníky konference Setkání mistrů čeká kompletní exkurze ve výrobně Linetu včetně finální montáže. A kde se vlastně firma vzala? To se dozvíte v následujícím článku. 

V malebném městečku Želevčice u Slaného se od roku 1990 vyrábí nemocniční lůžka, která dobyla svět. V současné době se vyvážejí do třiadevadesáti zemí světa.

Příběh zakladatele Linetu Zbyňka Frolíka je jako vystřižený z amerického filmového snu, nechybí v něm skromné začátky, naprostá oddanost a touha po svém snu, ani závěrečný happyend.

Dnes známý byznysmen má podnikání zakořeněné pod kůží. A to doslova. Zbyněk se podnikání věnoval už za socialismu, a to v jednom z mála oborů, ve kterém to tehdy šlo – pěstoval květiny. Se svým byznysem prorazil i do filmového světa, když se jeho kytice objevila ve filmu S tebou mě baví svět.

Po revoluci rozjel pan Frolík zcela nový byznys. Protože znal nemocniční provoz, věděl, že stále potřebuje obnovovat své vybavení. Na první pohled se mu výroba nemocničních lůžek jevila jako jednoduchá záležitost. Koupil polorozpadlý statek a namísto sena a slámy zde vybudoval úspěšnou firmu.

A proč právě nemocniční lůžka?

„Jako kluk jsem byl velice šikovný, modeloval jsem letadla, lodě, atd. Chtěl jsem tedy dál ‚modelovat‘. Zkonstruování postele mi zezačátku přišlo jednoduché, tak jsem se do toho pustil,“ říká.

„Potřeboval jsem ale vymyslet něco nového. Zpočátku jsem všechno laicky kreslil křídou na zem, načež postel vyráběli zámečníci. Později jsem sehnal konstruktéra, který měl do firmy vnést jakéhosi strojírenského ducha. Bohužel to byl odborník na autojeřáby, takže zkombinovat to šlo dost těžko,“ dodává s úsměvem.

Panu Frolíkovi se podařilo vymyslet teleskopickou jednotku, která naprosto změnila světový trend nemocničních lůžek.

Dnes Linet patří mezi 10 nejobdivovanějších českých firem a lůžka dodává do více než devadesáti zemí po celém světě. Na jeho lůžku leželi slavní, mimo jiné třeba bývalý kubánský vůdce Fidel Castro, exprezident Václav Havel, herec Tom Cruise, nebo italský politik Berlusconi.

Zbyněk Frolík vystudoval kybernetiku na ČVUT v Praze. Na vojně rozjel byznys s drhanými ozdobami, později spolupracoval při opravách a prodeji ojetých aut a obchodoval s řezanými květinami. Po roce 1978 působil v Československé akademii věd, mezi lety 1988 – 1990 byl šéfem technického odboru motolské nemocnice. V roce 1990 založil společnost Linet, která se stala jedním ze čtyř nejvýznamnějších výrobců nemocničních lůžek na světě. V roce 2003 získal titul Podnikatel roku. O tři roky později s Linetem také titul Firma roku. V roce 2010 se stal Manažerem roku.

Úspěch se tedy dostavil, nicméně Zbyňka Frolíka nezměnil. „Pocit úspěchu cítím, když se daří mým kolegům. Nepotřebuji k tomu jezdit v Lamborghini,“ uvádí skromně.

„Dávám prostor ostatním, aby se realizovali. Snažím se jim vytvořit takové podmínky, aby ve své činnosti mohli být nejlepší na světě,“ dodává.

Obchodní partneři Linetu a kolegové Zbyňka Frolíka si na něm nejvíce cení jeho schopnosti nadchnout a inspirovat, stejně tak jako odhodlání držet se své vize a jít za svým cílem. Také proto je v jeho manažerském stylu dost prostoru pro kompromis a také pokoru, kterou osobně považuje za nezbytný předpoklad úspěchu.

Štíhlá výroba v Linetu na Setkání mistrů

Hlavní částí tréninkového centra Linetu, které bylo otevřeno v roce 2009, je modul štíhlé výroby. Má za úkol nejen přiblížit základní principy a nástroje štíhlé výroby, ale rovněž realně seznámit se se stěžejními technologiemi používanými ve firmě Linet. Součástí modulu štíhlé výroby jsou mimo jiné i manažerské hry, zaměřené na navržení optimálního layoutu, balancování operací nebo zkrácení času přestavby strojních zařízení. O štíhlé výrobě bude řeč na Strategickém fóru. V rámci exkurze ve společnosti Linet navštíví účastníci celou výrobu, tedy od vývoje přes samotnou výrobu až po finální montáž. Součástí prohlídky je také návštěva výstavního sálu, kde jsou k vidění polohovací lůžka i nábytek pro zdravotnická a pečovatelská zařízení, který firma vyrábí.

 

 

top vision